جهت درمان سندرم ادراري-تناسلي يائسگي (GSM)، پزشك ممکن است در ابتدا موارد زیر را توصیه کند:
• از مرطوب كننده واژن برای بازگرداندن رطوبت به ناحیه واژن استفاده کنید. ممکن است هر دو یا سه روز نیاز باشد که از این مرطوب کننده ها استفاده کنید. اثرات مرطوب کننده ها عموما کمی طولانی تر از روان کننده ها می باشد.
• استفاده از روان کننده تهیه شده بر پایه آب برای کاهش ناراحتی در طول رابطه جنسی مفید است. محصولات فاقد گلیسیرین را انتخاب کنید زیرا گلیسیرین برای زنانی که به این ماده شیمیایی حساس هستند ممکن است سوزش و التهاب به وجود آورد. اگر از کاندوم استفاده می کنید، از وازلین یا سایر محصولات تهیه شده بر پایه روغن نیز اجتناب کنید چرا که روغن می تواند لاتکس کاندوم را به هنگام تماس از بین برده و آن را پاره کند.
علائم آزار دهنده اي كه با مسكن و داروهای بدون نسخه برطرف نمي شوند، می توانند به کمک روش های زیر درمان شود.
• كرم موضعي (واژينال) استروژن: استروژن های موضعی واژینال می توانند جریان خون را بیشتر کرده و در پاره ای مواقع از استروژن های خوراکی نیز بهتر عمل می کنند.
• استروژن خوراكي: استروژن خوراکی وارد کل سیستم بدن شما می شود. به همین دلیل قبل از استفاده از آن ها در مورد معایب و مزایای آن با پزشک مشورت کنید.

استروژن موضعی
درمان استروژن واژینال در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. تنها پزشک می تواند بهترین روش را برای شما توصیه کند.
کرم های استروژن واژینال: شما باید این کرم را به طور مستقیم با یک اپلیکاتور و معمولا در هنگام خواب به واژن بمالید. نحوه و میزان استفاده از آن ها نیز به پزشک بستگی دارد. اما به طور معمول از یک بار در روز به مدت ۱ تا ۳ هفته شروع شده و سپس به یک تا سه بار در هفته می رسد. کرم نسبت به سایر اشکال استروژن واژینال، سریع تر علائم را بهبود می دهند.
حلقه های استروژن واژینال: در این روش از یک حلقه نرم و انعطاف پذیر در بخش بالایی واژن استفاده می شود. حلقه میزان متناسبی استروژن آزاد می کند و نیاز دارد که هر ۳ ماه یک بار تعویض شود. بسیاری از زنان راحتی این روش را ترجیح می دهند.
قرص های استروژن واژینال: در این روش قرص های استروژن واژینال در واژن گذاشته می شود. میزان مصرف این قرص ها نیز بستگی به نظر پزشک دارد. به عنوان مثال، گاهی توصیه می شود که در دو هفته اول روزی یک عدد قرص استفاده شود و سپس دو بار در هفته از آن استفاده کنید.
درمان استروژن سیستمیک
اگر خشکی واژن با سایر علائم یائسگی مانند گرگرفتگی متوسط یا شدید همراه باشد، پزشک ممکن است قرص، ژل یا حلقه استروژن با دوز بالاتر را توصیه کند. اگر رحم بیمار برداشته شده باشد، همراه با استروژن، پروژسترون نیز تجویز می شود.
سایر درمان ها
محققان در حال پژوهش برای توسعه درمان های دیگر آتروفی واژن هستند. زیرا نگرانی هایی در مورد مصرف طولانی مدت حتی مقادیر کم استروژن وجود دارد. محققان معتقدند که استروژن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و آندومتر را افزایش دهد.

اگر سرطان پستان داشته اید
اگر سابقه سرطان پستان دارید و به آتروفی واژن مبتلا شده اید، معمولا پزشک درمان های زیر را تجویز می کند:
درمان غیر هورمونی: روش های غیر هورمونی مانند مرطوب کننده و روان کننده های واژینال، اولین درمان انتخابی برای این افراد است.
استروژن واژینال: پس از مشورت با متخصص سرطان (انکولوژیست)، اگر درمان غیر هورمونی علائم شما را بهبود نداد، ممکن است دوز پایین استروژن واژینال مفید باشد. با این حال، نگرانی هایی در مورد استروژن واژینال مانند خطر ابتلا به سرطان در آینده وجود دارد. به خصوص اگر سرطان پستان حساس به هورمون باشد.
استروژن درمانی سیستمیک: درمان استروژن سیستمیک به طور کلی توصیه نمی شود. به خصوص اگر سرطان پستان به هورمون حساس باشد.

سبک زندگی و درمان های خانگی
چنانچه از خشكي و سوزش واژن رنج مي بريد، می توانید جهت تسكين، اقدامات زير را انجام دهيد:
• از مرطوب کننده های واژن استفاده کنید. این مرطوب کننده ها می توانند رطوبت را به ناحیه واژن بازگردانند.
• در طول مقاربت از روان کننده های تهیه شده بر پایه آب استفاده کنید. این کار می تواند ناراحتی و درد ایجاد شده در طول مقاربت را کاهش دهد.
• در طول رابطه جنسی به بدن خود زمان بدهید تا بیشتر تحریک شود. مايع روانسازی كه در طی تحريك جنسی به وجود مي آيد، می تواند به کاهش خشکی و یا سوزش واژن کمک کند.

داروهای جایگزین
برخي داروهای جايگزين برای درمان خشكی واژن و سوزش ناشی از يائسگی مورد استفاده قرار می گيرند. اما تعداد کمی از این رویکردها، شواهد بالینی حمایت کننده دارند. طب مکمل و جایگزین در حال پیشرفت است و محققان در حال پژوهش بر روی تعیین فواید و خطرات درمان های مختلف جایگزین برای سندرم تناسلی ادراری یائسگی هستند .
بنابراین توصیه می شود قبل از مصرف هر نوع مکمل گیاهی یا رژیم غذایی برای علائم یائسگی یا آتروفی واژن، حتما با پزشک مشورت کنید. متخصصان سازمان غذا و دارو آمریکا معتقدند که همه گیاهان برای درمان آتروفی واژن مناسب نیستند. زیرا برخی از آن ها می توانند با داروهای مصرفی شما تداخل داشته و خطراتی را به وجود آورند .

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای جهان سلامت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.