جهان سلامت: فرماندار ریگان با اشاره به بروز گرد و غبار از سه روز گذشته در این شهرستان گفت: غلظت گرد و غبار در این منطقه به ۱۱ برابر حد مجاز رسید که منجر به تعطیلی اداره های این شهر شد.

به گزارش جهان سلامت به نقل از ایرنا،امین باقری روز چهارشنبه افزود: ادامه دار بودن پدیده گرد و غبار طی سه روز گذشته در ریگان موجب بروز مشکلات تنفسی در اهالی این شهرستان و مراجعه ۵۳ نفر به مراکز درمانی شد.

فرماندار ریگان با بیان اینکه ۲۰ تا ۴۰ درصد محصول خرمای ریگان در پی افزایش گرد و غبار سه روز گذشته دچار ریزش شده است، اظهار داشت : کاهش شعاع دید راه ارتباطی ۴۰ روستای این شهرستان را مسدود کرده و نیمی از ۳۰۲ روستای ریگان را در محاصره گرد و غبار قرار داده است.
باقری با اشاره به اینکه ریگان در نیمی از سال گرفتار ریزگردها است ،گفت: گرد و غبار امسال نسبت به سالهای گذشته بی سابقه است و چهار اکیپ امدادی به روستاهای در محاصره گرد و غبار به این شهرستان اعزام شده است.
فرماندار ریگان تصریح کرد: گرد و غبار شدید تردد در محور ترانزیتی ریگان – چابهار را نیز با کندی مواجه کرده است و تمام نیروهای امدادی پلیس راه و راهداری این شهرستان در حالت آماده باش قرار دارند.

گرد و غبار و توفان شن ۱۶ روستای این شهرستان را خالی از سکنه کرده است.
شهرستان کویری ریگان نیمی از سال گرفتار گرد و غبار و توفان شن است و این امر خسارت میلیاردی به زیرساخت های آن وارد کرده است.
ریگان بعد از خوزستان دومین نقطه کشور در زمینه بروز گرد و غبار و وجود کانونهای بحران فرسایش بادی است.
هفت طرح بیابان زدایی با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان با محوریت شهرستان ریگان در شرق استان در حال انجام است.
بیش از یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار از مجموع ۲ میلیون و ۱۳۳ هزار هکتار مساحت شرق استان بیابان و در مجموع ۶۳ درصد این شهرستان ها بیابانی است.
۹۷۰ هزار هکتار از بیابان های شرق استان کرمان تحت فرسایش بادی قرار دارد و ۲۵۳ هزار هکتار نیز کانون های بحرانی حساس و فرسایش بادی به شمار می رود که تاسیسات شهری، روستایی، راهها و سایر زیرساخت ها را تهدید می کند.
۴۳۰ هزار هکتار کانون های بحرانی در استان کرمان وجود دارد که ۶۰ درصد کانون های بحرانی حساس به فرسایش بادی در چهار شهرستان شرقی استان از جمله ریگان قرار دارد.

کار تثبیت شن های روان در شرق استان کرمان از سال ۱۳۶۰ آغاز و تاکنون در بیش از ۲۲ هزار هکتار مالچ پاشی، ۴۷ هزار هکتار نهال کاری و سایر عملیات ها اجرا شده اما هنوز به تثبیت نرسیده است.
۱۳۱ هزار و ۹۰۰ هکتار عملیات های مختلف در طرح جامع مقابله با فرسایش بادی و هجوم ریزگردها در شرق استان کرمان در حال انجام است که پنج هزار هکتار آن به مالچ پاشی اختصاص دارد و بیشتر آن در شهرستان های ریگان و فهرج اجرایی می شود.
خشکسالی های چند سال اخیر در کرمان بویژه شهرستان های شرقی موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و بروز پدیده ریزگردها شده است.
وزیر جهاد کشاورزی جمعه هفته گذشته به ریگان سفر کرد و گفت: طرح تثبیت شنهای روان با حمایت دولت و مجلس شورای اسلامی در این شهرستان اجرا می شود.
ریگان تا مرکز استان کرمان ۲۸۵ کیلومتر فاصله دارد.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای جهان سلامت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.