درد و انقباض در بارداری طبیعی است؟

درد شکم و پهلو در دوران بارداری میتواند بسیاری از خانمهای باردار را دچار نگرانی کند به ویژه اگر در سه ماهه اول بارداری قرار داشته باشند چون ممکن است علامت سقط جنین باشد. اما درد پهلو و شکم در بارداری اغلب طبیعی است و نیازی به نگران شدن نیست.

درد شکم و پهلو در هفته ۱۲ بارداری

درد ملایم پهلو و شکم در اوایل بارداری و در طول هفته ۱۲ بارداری به دلیل گسترش رحم اتفاق می‌افتد. لیگامانها کشیده میشوند چون شکم شما نیز بزرگتر میشود. درد شکم و پهلو در بارداری ممکن است گاهی شبیه درد قاعدگی باشد اما به طور کلی اگر این درد ملایم باشد و با تغییر موقعیت، استراحت و خارج شدن گاز معده از بین برود جای نگرانی نیست.

بارداری

درد شکم و پهلو در بارداری

درد پهلو چه زمان نگران کننده است

به گفته متخصصان درد پهلو و شکم در بارداری گاهی میتواند جدی باشد. در صورتی که درد پهلوی چپ یا راست در اوایل بارداری همراه با خونریزی، درد شانه، ترشح قهوه‌ای رنگ، سرگیجه و درد هنگام خروج گاز معده بود، باید خیلی سریع به پزشک مراجعه شود. این علائم معمولا بین هفته ۴ تا ۱۲ بارداری بروز میکند و میتواند نشانه دهند بارداری خارج رحمی باشد.

شاید انقباض برکستون هیکس باشد

انقباض برکستون هیکس زمانی رخ میدهد که ماهیچه‌های رحم فشرده شوند. این اتفاق از هفته ۱۶ بارداری میتواند بیفتد اما اغلب در اواخر بارداری بروز میکند. درد پهلو در بارداری یا درد شکم در بارداری میتواند به دلیل همین انقباضها بروز کند. این انقباضها نامنظم هستند، خیلی زود از بین میروند و بیشتر احساس ناراحتی میکنند تا درد. در این موارد نیازی به تماس با پزشک نیست اما در صورت دردناک شدن پهلو در بارداری به مدت طولانی بهتر است با پزشک مشورت کنید.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای جهان سلامت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.