به گزارش جهان سلامت به نقل از قانون ،از ديروز، شهرهاي استان هايي چون كرمانشاه و خوزستان نشستن گرد خاك و ريزگرد را بر زندگي شان شاهد بودند.مسئول اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه ديروز گفت: هوای شهر کرمانشاه در وضعیت «بحران» قرار دارد.جمال رحمانی گفته كه میانگین ۶ ساعته (۱۲ شب گذشته تا ۶ صبح) ذرات معلق موجود در هوای شهر کرمانشاه ۷۰۵ میکروگرم بر مترمکعب هوا بوده که وضعیت بحران را نشان می‌دهد. این توده غلیظ گرد و غبار از عصر روز گذشته(جمعه) وارد کرمانشاه شده و روند غلظت ذرات نیز فعلا صعودی است.

به گفته این مقام مسئول، اکنون هوای شهر اسلام‌آبادغرب نیز با غلظت ۱۰۴۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا در وضعیت بحران قرار دارد.

رحمانی غلظت ذرات معلق موجود در هوای قصرشیرین را نیز ۱۴۰۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا اعلام کرد که وضعیت بحران را نشان می‌دهد.وی غلظت مجاز ذرات معلق موجود در هوا را ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب هوا اعلام کرد و یادآور شد: اکنون غلظت هوای قصرشیرین نزدیک به ۱۰ برابر میزان استاندارد است.

سرپرست اداره کل هواشناسی خوزستان با اشاره به حرکت توده گرد و خاک عراقی به سمت استان، از پیش‌بینی کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد و خاک از اواسط روز جمعه خبر داد. در شبانه‌روز گذشته شوش با ۵۰ و ایذه با ۲۵ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان بودند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین ۲۸ و ۴۸ درجه سانتی گراد در نوسان خواهد بود.

سرپرست اداره کل هواشناسی خوزستان نيز با اشاره به حرکت توده گرد و خاک عراقی به سمت استان، از پیش‌بینی کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد و خاک از اواسط خبر داد.«محمد سبزه زاری» با اشاره به وضعیت دمای هوای استان اظهار کرد: تا روز یکشنبه هفته آینده تغییرات دمای چندانی نخواهیم داشت اما از روز دوشنبه تا اواسط هفته دوباره بیشینه دمای اکثر شهرهای استان خوزستان به ۴۹ و ۵۰ درجه یا حتی بیش از آن خواهد رسید.

همچنین پیش بینی می‌شود به علت حرکت توده گرد و خاک عراقی به سمت استان خوزستان از اواسط وقت امروز شاهد تاثیر این توده ابتدا در مناطق غربی و جنوب غربی و سپس در دیگر مناطق استان به صورت کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد و خاک باشیم.

سرپرست اداره کل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته شوش با ۵۰ و ایذه با ۲۵ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان خوزستان بودند. تغییرات دمای هوای امروز اهواز نیز بین ۲۸ و ۴۸ درجه سانتی گراد در نوسان خواهد بود.وجود ريزگردها در هواي استان‌هاي غربي و جنوبي كشور، سال‌هاست كه زندگي مردمان شهرهاي اين استان ها را تحت الشعاع خود قرار داده و با وجود همه وعده هاي دولتي، اقدام مثمري براي حل آن صورت نگرفته است.

منشأ اصلی ریزگرد، کویرها و باتلاق‌های در حال خشک شدن عراق است که خاک و شن‌های آن از طریق باد شُمال به ایران می‌آید. دلیل اصلی خشک شدن زمین‌های عراق، آبگیری سدهایی چون سد آتاترک در کشور ترکیه است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای جهان سلامت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.