جهان سلامت:بر‌اساس آخرین اطلاعات سازمان جهانی بهداشت (WHO)، سالانه هفت میلیون نفر در سراسر جهان و بیشتر در کشورهای در‌حال‌توسعه به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش جهان سلامت به نقل از شرق، به‌طور‌کلی از هر ۱۰ نفر در سراسر جهان ۹ نفر در هوای بسیار آلوده و حتی خطرناک زندگی می‌کنند؛ اما میزان آلایندگی در کشورهای مختلف به طور گسترده‌ای بسته به اقدامات دولت و منابع مالی متفاوت است. مردم آسیا و آفریقا با بیشترین مشکلات آلودگی هوا مواجه هستند؛ به‌طوری‌که بیش از ۹۰ درصد از مرگ‌و‌میرهای ناشی از آلودگی هوا در این مناطق اتفاق می‌افتد؛ اما شهرهای آمریکای جنوبی، اروپا و مدیترانه بیش از سطحی که WHO سالم در نظر گرفته است، آلوده هستند.

بر‌اساس اطلاعات منتشر‌شده از سازمان جهانی بهداشت، آلوده‌ترین شهرهای جهان با آلودگی بیش از ۱۰‌برابری در مقایسه با استانداردهای سازمان جهانی بهداشت، شهرهای دهلی و قاهره هستند. همچنین شهرهای داکا، بمبئی و پکن هرکدام با میزان آلودگی حدود پنج برابر بیشتر از استانداردهای جهانی پس از این شهرها قرار می‌گیرند. از دیگر شهرهایی که بالاترین میزان آلودگی را دارند، می‌توان پیشاور و راولپندی در پاکستان، بنارس و کان‌پور در هند و الجبیل در عربستان را نام برد. همچنین برخی از شهرهای ایالات متحده از‌جمله لس‌آنجلس، کالیفرنیا، ایندیانا، کنتاکی، بیکرزفیلد، فرزنو و بسیاری از شهرهای دیگر آن نیز سطوحی بالا از آلودگی هوا را دارند.

از منابع اصلی آلودگی هوا به‌ویژه در مناطق در‌حال‌توسعه، ‌دسترسی‌نداشتن به فناوری‌های پخت‌و‌پز و روشنایی پاک در بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان است و به‌همین‌علت بسیاری از افراد مجبور به استفاده از چوب، کود، زغال چوب یا آتش برای پخت‌و‌پز و گرم‌کردن و روشنایی خانه‌های خود می‌شوند. به‌طور‌کلی در سال ۲۰۱۶ حدود ۳٫۸ میلیون نفر به دلیل آلودگی‌ هوای خانگی جان خود را از دست دادند که زنان و کودکان بیشترین سهم را در این آمار داشتند. بر اساس آمارهای WHO کیفیت هوا در بیش از ۷۰ درصد از شهرهای فقیر در جنوب و جنوب‌شرقی آسیا رو‌به‌زوال است. همچنین وضعیت آلودگی هوا در خاورمیانه نیز به‌شدت نگران‌کننده است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای جهان سلامت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.