جهان سلامت: پزشکی قانونی اعلام کرد که در تابستان سال گذشته ۴۳۱ نفر بر اثر غرق‌شدگی در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم ۴۲ درصد از کل تلفات غرق‌شدگی در سال ۱۳۹۶ را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش جهان سلامت به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، در سال گذشته به طور کلی یک‌هزار و ۲۶ نفر بر اثر غرق‌شدگی جان خود را از دست دادند که ۸۵۸ نفر از آنان مرد و ۱۶۸ نفر زن بودند؛ بر اساس آمارها تعداد قابل توجهی از این قربانیان در فصل تابستان جان باخته‌اند.

همچنین بیشترین میزان تلفات غرق‌شدگی در هر سال مربرط به رودخانه‌ها است به نحوی که در سال گذشته ۲۸۷ نفر در رودخانه‌ها جان خود را از دست دادند این در حالی است که آمار تلفات غرق‌شدگی در دریا در رتبه بعدی از رودخانه‌ها قرار می‌گیرد. در سال گذشته از کل تلفات غرق‌شدگی ۱۶۰ نفر (۱۴۲ نفر محدوده غیر مجاز و ۱۸ نفر مناطق ایمن سازی شده) در دریا جان باخته‌اند.

بیش از ۴۰ درصد موارد غرق شدگی مربوط به تابستان است

در سال ۱۳۹۶ بیشترین موارد غرق‌شدگی به ترتیب در ماه‌های تیر با ۱۵۲، مرداد با ۱۵۰ و شهریور با ۱۲۹ فوتی گزارش شده است. به بیان دیگر فصل تابستان به دلیل افزایش حجم سفر و تمایل افراد به شنا در دریا و رودخانه همواره با افزایش تلفات غرق شدگی نسبت به دیگر ایام سال مواجه است.

بر اساس این گزارش در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۴ نیز بیشترین موارد غرق شدگی مربوط به فصل تابستان و بیشترین غرق شدگی در دریا، خارج از طرح‌های سالم سازی بوده است. در سال ۱۳۹۵، ۳۸۵ نفر بر اثر غرق شدگی جان باخته‌اند، این رقم در سال ۱۳۹۴ برابر با ۳۸۰ کشته بوده است.

سازمان پزشکی قانونی در آستانه آغاز تعطیلات تابستانی و افزایش میزان سفر به ویژه به مناطق شمالی کشور ضمن هشدار به هموطنان، توصیه می‌کند افراد تنها از طرح‌های سالم سازی و تحت مراقبت برای شنا کردن استفاده کنند و به رعایت نکات ایمنی توجه کافی داشته باشند.

توصیه‌های پیشگیرانه از غرق‌شدگی در رودخانه‌ها، کانال‌ها و آب‌های کم عمق

از آنجا که بر اساس آمار‌های موجود تعداد قابل توجهی از موارد غرق‌شدگی در رودخانه‌ها و آب‌های کم عمق اتفاق می‌افتد در ادامه توصیه‌هایی برای پیشگیری از غرق‌شدگی در رودخانه‌ها مطرح می‌شود:

▪ آشنایی با فنون اولیه شنا،آشنایی با محدودیت‌ها و رعایت آن‌ها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا است.

▪ اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه زدن و حتی قبل از ورود به آب ضروری است. چرا که شیرجه در آب‌های کم عمق خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد.هم چنین ورود به آب‌های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می‌دهد.

▪ بررسی دمای آب نیز ضروری است، به عنوان مثال اگر مدت زیادی در آفتاب مانده‌اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است.

▪ به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید.

▪ در آب و در موقع شنا از شوخی‌های خطرناک بپرهیزید.

▪ پس از مصرف داروهایی که موجب خواب آلودگی یا شل شدن عضلات می‌شوند، شنا نکنید.

▪ به هیچ وجه تشت‌های آب و لگن‌ها و یا حوضچه‌های کوچک آب را در جایی که کودک خردسال وجود دارد، بدون توجه رها نکنید.

▪ در حمام و حین استفاده از وان مراقب کودکان و سالمندان باشید.

▪ توانایی خود را در شناکردن بیش از حد در نظر نگیرید. یک سوم قربانی‌های غرق شدگی با فن شنا به طور کامل آشنا بوده‌اند.

▪ در صورت مواجه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید.

▪ برای نجات یک غریق اول امنیت خود را در نظر بگیرید. از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند.

▪ پس از رساندن غریق به ساحل، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

▪ بسیاری از رودخانه‌ها با وجود ظاهری آرام بسیار خطرناک و عمیق هستند به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه متوجه عمق زیاد آن شده و گرفتار گردآب می‌شود، بنابراین توصیه می‌کنیم بدون اطلاع از وضعیت رودخانه هرگز برای شنا در آن اقدام نکنید. به یاد داشته باشیم بیشترین غرق شدگی در رودخانه‌های کشور اتفاق افتاده است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای جهان سلامت محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.